Divadlo úplné divácké svobody, divadlo s novým přístupem. Stavíme prostor, kde záleží jenom na vás, kam soustředíte svou pozornost. Podpořte unikátní nezávislou uměleckou scénu!

Divadelní projekt Panoptikon Barikáda má za cíl vytvořit specifickou platformu k uskutečnění uměleckých i neuměleckých výtvorů dramatického či výtvarného charakteru prostřednictvím zkonstruování speciálního řešení divadelního prostoru, který, soudě podle skýtaných možností a parametrů, dosud neměl obdoby. Jedná se o scénu využívající principu zdvojeného a převráceného amfiteátru: jeviště ve tvaru uzavřeného mnohoúhelníku (simulujícího kruh) zcela obklopuje hlediště složené z daného počtu sedadel, která umožňují divákům se na sobě navzájem nezávisle otáčet a sledovat tak kdykoli během představení jakékoli místo na jevišti. Tím je dosaženo efektu, kdy je návštěvník v prostoru zcela obklopen scénou, která na něj může působit ze všech stran a je tedy jeho volbou, kam svou pozornost zaměří. Tento potenciál nabízí mnoho možností z hlediska činoherní, choreografickém hudební či galerijní experimentální formy, koncept lze pojmenovat jako „panoptikon“.

Technické parametry:

  • Počet otočných židlí: 90 + 1 (inspice)
  • Počet okruhů židlí: 5
  • Otočný perimetr jedné židle: 0.75 m – 360°
  • Počet segmentů: 18
  • Složení jednoho segmentu: 10 europalet + 3 OSB desky
  • Průměr: 12.70 m
  • Hloubka jeviště: 1.75 m
  • Výška jeviště: 1.20 m


FAQ:       

Z čeho je Panoptikon Barikáda?                 

Panoptikon Barikáda je složen z 18 segmentů. Každý segment se skládá z 10 europalet a 3 OSB desek a spojovacích materiálů.                        

Proč tento materiál?                           

Jedná se o první zkušební prototyp. Snažíme se aplikovat nový scénografický princip a proto volíme materiál, který je levný.

Další výhodou zvoleného materiálu je také fakt, že jsme celý prostor schopni z 80% recyklovat.                      

Co prostor umožňuje?                           

Nemluvíme tu jen o divadle. Potenciál prostoru je daleko rozmanitější. Máme v plánu pořádat v prostoru koncerty, ale i projekce panoramatického kina, autorská čtení a mnohé další aktivity.                               

Kde budete sídlit?

Svoje útočiště jsme nalezli v bývalé husitské modlitebně na Náměstí barikád 1 na Žižkově. Tento prostor nám byl zapůjčen Církví československou husitskou za výhodných podmínek.

Co budete hrát?

Dramaturgický plán divadla vychází z teorie, že v našem prostoru lze sehrát téměř jakýkoliv divadelní kus z pera všech známých autorů. Pracujeme nicméně i na improvizačních večerech. O programu Vás budeme včas informovat.


Kde můžu sledovat aktuality a program?

Nejbližší cesta k nám je aktuálně facebook: Panoptikon Barikáda
https://www.facebook.com/…980933704833

Mám dotaz/připomín­ku/nápad/nabíd­ku!

Nebojte se nás oslovit na: panoptikon­barikada@gmail­.com

A kdo vlastně jste?
V našem týmu jsou osoby rozličných dovedností, povolání, zaměření a vzdělání. Co nás spojuje je láska k divadlu a touha experimentovat a dát divákům možnost zažít něco netradičního.

Člověk, který celý projekt vymyslel a dal nás dohromady se jmenuje Vašek Šindelář. Je to vynálezce, životabudič, rebel a buřič a především velký nadšenec pro dobrou věc. Tři roky života trávit hledáním prostoru, materiálu i lidí, kteří by mu s jeho nápadem pomohli, a tak dal dohromady pár přátel – tým lidí, aparát a orgán, tělo celého organismu, který se se skládá z následujících členů: Jakub Rálek (produkce, fundraising, marketing), Honza Kára (stavba, PR a marketing), Sopouch (stavba, ekonomicko-účetní odd), Petr Erbes (režijní a dramaturgická spolupráce),  Alfonzie (šéfka uměleckého souboru) a Honza Kurka (supervize a finanční řízení).