Pomozte nám vydat na DVD krátké filmy Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda z Cejlonu a Indonésie, které dokumentují dávno zmizelý svět.

Slavnou dvojici legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda nejspíš znáte. Víte, že od roku 1947 dokázali projet – a vždy ve vozech TATRA – záviděníhodný kus světa a neváhali ho zachytit okem kamery a fotoaparátu. O svých cestách napsali množství úžasných knih, ale také stačili natočit čtyři celovečerní filmy. Zapomenout nesmíme ani na nespočet krátkých dokumentárních reportáží.

Krátké filmy z Cejlonu a Indonésie z jejich druhé cesty doposud leží pečlivě uloženy a archivovány, sem tam někdo potřebuje vložit pár záběrů do nějakého jiného filmu…

Rádi bychom to změnili a tyto filmy zpřístupnili na DVD fanouškům Hanzelky a Zikmunda.

Jejich vydání bude ale velmi nákladné a bez pomoci lidí, kteří mají o tyto filmy zájem se to stěží podaří.

Podpořte vydání DVD s těmito krátkými dokumentárními filmy a konečně po více než 50 letech je budete konečně mít možnost vidět.

O cestě H+Z

Velkou část své druhé cesty věnovali H+Z právě poznávání Cejlonu a Indonésie – strávili zde více než rok a půl. Do Kolomba na Cejlonu připlula výprava čítající 2 vozy Tatra 805 a čtyři členy posádky – inženýry Hanzelku a Zikmunda, řidiče Miroslava Dryáka a lékaře Josefa Koryntu – 10.6.1961 a Indonésii opouštěla 16.2.1963. Za tu dobu projeli celý Cejlon, ostrovy Sumatru, Jávu, Bali; natočili 37 krátkých filmů, nafotili přes deset tisíc snímků, napsali několik desítek rozhlasových a novinových reportáží o tom, co zde viděli, zažili a s kým se setkali. A nebyly to příhody lecjaké – od návštěvy cejlonské premiérky a účasti při nejrůznějších náboženských obřadech, přes setkání s kosmonautem Jurijem Gagarinem, až po natáčení u lovců lebek na ostrově Nias…

O vydání

Spolupracujeme s Archivem H+Z z Muzea Jihovýchodní  Moravy ve Zlíně, proto tohle všechno víme. Sám pan Zikmund je úžasný vypravěč a, jak možná víte z celovečerní­ho dokumentu o něm, skvělý archivář – jeho materiály ze všech cest jsou označeny, zařazeny a uloženy obdivuhodným způsobem! Každá návštěva u něj je zážitek… Miroslav Zikmund podpoří vydání a věnuje svůj autogram na fotografie a další materiály… Prozkoumejte odměny!

Z Cejlonu a Indonésie se dochovalo 26 krátkých (asi desetiminutových) snímků; filmy samotné jsou uloženy v Národním filmovém archivu. Mají velmi roztodivné a tajemné názvy, ale o to víc lákají zjistit, co se pod nimi skrývá: Čajová drezůra na Cejloně, Pravěk v rokli mrtvých, Nejdelší fronta na Cejlonu, Kremace bez mrtvých, Na stezce lovců lebek…

Našli jsme i bonbónek – krabici s názvem „Ze Západního Irianu“. Tohle místo jsme ovšem na mapě nenašli! Jak se ukázalo, jsou to unikátní záběry holandské kolonie Nové Guineje,  kde byli H+Z přítomni přelomovému okamžiku: odchodu Holanďanů ze země a vzniku nového státu – samostatného Západního Irianu; dnes je to západní část Nové Guineje. Tento filmový materiál byl dosud považován za ztracený a nebyla možnost ho nikde vidět. Byl zřejmě také připravován jako další reportáž, ovšem nebyl dokončen a nikdy k němu nebyl natočen komentář – zůstal němý. Byli bychom rádi, aby ho nyní pan Zikmund okomentoval a přidáme ho s nahrávkou jako bonusový film na DVD.

Ukázka krátkého filmu

Na co konkrétně vybíráme

Chtěli bychom připravit 26 krátkých filmů a doplnit je dalšími „bonusy“ – ztraceným filmem s novým komentářem, fotkami a skeny materiálů, které si H+Z přivezli z cesty. V Archivu H+Z také mají spoustu dalších zajímavých písemných materiálů, např. korespondenci členů výpravy nejen s našimi úřady a institucemi, písemnosti a povolení, ale často i nepovolení….  Pokud se to podaří, uvidíte je také na DVD. Tolik materiálu bude vyžadovat 2 DVD, ovšem počítáme s jedním obalem a bude to tudíž „dvojdévédé“.

Tohle všechno je potřeba převést do digitální podoby, u filmů bude zapotřebí alespoň trochu digitálně vyčistit obraz i zvuk, ve studiu sestavit samotný obsah DVD, vyretušovat fotky na obal, nechat ho vyrobit…. Musíme vyrobit české titulky pro neslyšící a rádi bychom je nechali přeložit, aby DVD mělo i anglické titulky. Chtěli bychom také natočili nový komentář pana Zikmunda. A až to bude všechno hotové, pak musíme nechat samotné DVD vylisovat a zkompletovat do obalů. A pak vám ho můžeme poslat…. 

Aby filmy vyšly na DVD, tak k tomu nestačí jen chuť a nadšení, ale všechny práce na výrobě DVD se musí zaplatit.

A nebude to málo. Jak jsme spočítali, tak bude zapotřebí nejméně 250. 000,– Kč. Je to hodně i pro několik fanoušků filmů H+Z. Ale za pokus to rozhodně stojí….Bez podpory dalších fanoušků H+Z však tyto filmy na DVD nevyjdou, což by byla věčná škoda, neboť se jedná skutečně o unikátní záběry.

Vydání DVD zaštiťuje Filmexport Home Video, který vydává české filmy a dokumenty na DVD a má s tím bohaté zkušenosti. Některé projekty přeci jenom potřebují spolehlivého partnera a supervizora, zvlášť pro jednání se státními institucemi, studii a výrobními firmami apod.

Za vaši pomoc vám nabízíme řadu zajímavých odměn – samozřejmě souvisejících s pány cestovateli Hanzelkou a Zikmundem a vydáním DVD. Podívejte se, co byste nejradši chtěli…

Za fanoušky H+Z

Helena a Lenka

VŠEM PŘISPĚVATELŮM PŘEDEM DĚKUJEME!

NÁHLEDY ODMĚN: